رادیوتراپی

رادیوتراپی

ارائه خدمات ۱۰۰ درصد رایگان رادیوتراپی به بیماران مبتلا به سرطان سراسر کشور

رادیوتراپی یکی از درمان های اصلی سرطان است که به منظور استفاده از پرتوهای یونیزان برای ازبین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود که شامل رادیوتراپی ( تابش اشعه از خارج از بدن با دستگاه شتاب دهنده ) و براکی تراپی ( تابش اشعه از داخل بدن به کمک چشمه های رادیو اکتیو ) می باشد.

تمامی بیماران این مرکز در هنگام انجام فرایندهای رادیوتراپی، شیمی درمانی و درمان های دیگر سیستماتیک قبل، حین و بعد از رادیوتراپی نیز تحت نظر متخصص رادیوتراپی انکولوژی هستند.

تجهیزات اختصاصی بخش رادیوتراپی شامل:

  • دستگاه های شتاب دهنده خطی ( رادیوتراپی یا پرتو درمانی )
  • دستگاه شتاب دهنده خطی ۱ مدل “پریموس” ساخت شرکت آلمانی(siemens)
  • دستگاه شتاب دهنده خطی ۲  مدل ” آرتیست”  ساخت شرکت آلمانی(siemens)( با قابلیت طراحی و درمان پیشرفته با دقت بالا )

• بخش فیزیک
مسئولیت اصلی گروه فیزیک پزشکی در بخش رادیوتراپی انکولوژی، حصول اطمینان از ارائه بهترین و دقیق ترین درمان ممکن به بیماران است، که مجهز به امکانات مدرن دزیمتری، و تضمین کیفیت شتاب دهنده ها، طراحی تضمین کیفیت شتاب دهنده ها، طراحی درمان و حفاظت پرتودهی که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است.

موارد نظارت بر کیفیت شتاب دهنده ها:

– تعیین مشخصات عملکردی و راه اندازی تجهیزات
– کالیبراسیون دستگاه های شتاب دهنده
– تعیین برنامه جهت تضمین کیفیت برای تمام روشهای درمانی و تجهیزات برای اطمینان از اینکه بیماران دوز تجویز شده و توزیع دوز دقیق و قابل قبول را دریافت کرده اند.
– نگهداری تجهیزات مورد نیاز برای کالیبراسیون و اندازه گیری دوز اشعه و همکاری با مهندسین در نگهداری تجهیزات بخش پرتو درمانی

موارد طراحی درمان:

– مشورت با متخصصین رادیوتراپی انکولوژی در مورد جنبه های فیزیکی و رادیوبیولوژیکی پرتودرمانی و تهیه طرح درمان بیماران
– محاسبه توزیع دوز و تنظیمات دستگاه برای درمان بیماران
– تایید طرح نهایی توسط تیم فیزیک
– اجرای برنامه های حفاظت در برابر اشعه
– نظارت بر آماده سازی، استفاده و نگهداری چشمه های براکی تراپی

• مولدینگ (قالبگیری):
هدف نهایی رادیوتراپی رسیدن بیشترین دوز اشعه به تومور و کمترین دوز اشعه به بافتهای سالم مجاور است. برای این کار و نرسیدن اشعه به بافت های سالم بدن بلاکهایی از آلیاژ سروبند در اتاق قالبگیری ساخته می شوند. از این بلاکها برای جلوگیری از رسیدن اشعه دستگاه رادیوتراپی به بافتها و ارگانهای سالمی که در مجاورت تومور قرار دارند استفاده می شود.

فیکساتور :

درمان سرطان به شیوه رادیوتراپی درمانی طولانی مدت می باشد که معمولا تا چندین هفته ادامه می یابد بنابراین وضعیت قرار گیری بیمار زیر دستگاه باید ثابت باشد، برای رسیدن به این مهم از وسیله ای به نام فیکساتور برای ثابت نگه داشتن اندامی که هدف درمان است، استفاده می شود . فیکساتور قبل از شروع درمان روی اندام مورد نظر کشیده می شود ( در دمای حدود ۶۰ درجه سانتیگراد شکل پذیر هستند) و بعد از ۶-۷  دقیقه قالب آن اندام را میگیرد و در حین درمان از آن  استفاده می شود.

خدمات بخش

  • پرتودرمانیرایگان
  • سی تی اسکنرایگان

ساعات کاری